Yardımcı Annelik Kursu

EĞİTİMİN AMACI: Çocuğun gelişimini desteklemek, çocukluk yıllarını bireysel ve toplumsal gelişme faydasında değerlendirmek, olumlu ebeveyn tutumları, çocukların gelişim alanları, iletişim, anne ve çocuk sağlığı gibi farklı konularda eğitim yatırımı yapmak amacıyla 0-18 yaş çocukların bakımından sorumlu kişi ve aileleri bilinçlendirmek ve desteklemek amacıyla “Yardımcı Annelik Kurs Programı (0-18 Yaş) uygulanmaktadır.

 

EĞİTİM ŞEKLİ:  Her modül ders notları, videolar, sunular, ödevler ve danışmanlıkları içermektedir. Her bir ders görsel araçlarla ve materyallerle zenginleştirilir.  Her bir dersin ders notları ve materyalleri katılımcılara dersi veren eğitmen tarafından verilir, fotokopi ve/veya kitap tavsiyesi yapılır. Bazı konularda eğitmen tarafından katılımcılara ödev verilir. Eğitim sonunda katılımcılara, "Sertifika Belgesi" verilir.

 

BAŞVURU ŞARTI: Herhangi bir mezuniyet şartı aranmayıp, bu sertifika eğitimine kadın ve erkek isteyen her yaştaki birey başvurabilir. Ayrıca 0-18 yaş aralığında çocuğu olan anne-babalar, çocuk sahibi olmayı planlayan yetişkinler, çocuğun bakımından sorumlu bakıcılar ya da aile üyeleri (büyükanneler, büyükbabalar, hala ve teyzeler, dayı ve amcalar) tüm yetişkinler, bebek bekleyen anneler programa katılabilir.

Eğitimi herhangi bir nedenle tamamlayamayan katılımcı, tamamladığı saatleri ve dersleri içeren bir açıklama bulunan Katılım Belgesi alabilir. Sertifika, tüm modülleri kapsayan bir sınav sonucunda verilecektir. Sınava katılan kursiyerler 100 üzerinden en az 60 puan aldıklarında başarılı sayılacaktır ve hazırlanan sertifikalar KARSEM ve KTO Karatay Üniversitesi Rektörü tarafından onaylandıktan sonra kursiyerlere teslim edilecektir.

 

KURSİYER SAYISI: Yaygın Eğitim Yönetmeliği’nin 33 üncü Maddesi gereğince kurs en az 12 kursiyerin katılımıyla düzenlenebilir. Ancak, Eğitici Annelik kursunda ideal kursiyer sayısı 15-20’dir. Eğer Kursiyer sayısı 25 ten fazla ise sağlıklı bir grup dinamiği oluşturmak ve nitelikli eğitim yapmak bakımından sayı eşit biçimde bölünerek iki grup oluşturulabilir.

 

EĞİTİCİ ANNELİK SERTİFİKASI ALANLARIN İSTİHDAM ALANLARI: Eğitici Annelik sertifikası alan bireyler kazandıkları yeterlilikler doğrultusunda kendi ailelerine ve bakım verdikleri çocuklara yararlı olabileceklerdir. Aynı zamanda kreşlerde, anaokullarında, gündüz bakımevlerinde, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine bağlı çocuk evlerinde, özel rehabilitasyon merkezlerinde bu belgeyi referans olarak kullanabilirler.

Yardımcı Annelik Kursu
  • Eğitim Adı: Yardımcı Annelik Kursu
  • Eğitim Süresi : 28 Saat